Вітаємо на сайті Тисменицької районної державної адміністрації

Як отримати допомогу на поховання пенсіонера та недоотриману пенсію померлого

Тисменицьке об’єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області повідомляє, що  відповідно до статті 53 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, у разі смерті пенсіонера допомога на поховання виплачується у розмірі двомісячної пенсії померлого тим особам, які здійснили поховання.

Якщо померла особа одержувала пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, то особі, яка здійснила поховання, виплачується допомога у розмірі тримісячної пенсії, але не менше п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати.

Якщо пенсіонер був похований за рахунок коштів державного бюджету (наприклад, особа, яка перебувала в будинку для літніх людей тощо), допомога на поховання родичам не виплачується.

Для виплати допомоги на поховання не має значення вік і вид пенсії, яку отримував померлий.

Просимо звернути увагу, що терміну давності щодо звернення за допомогою на поховання не існує. Тобто якщо родичі не звернулися до управління Фонду із цим питанням одразу, вони можуть отримати  допомогу на поховання в будь - який інший час.

Якщо пенсіонер помер за межами України і реєстрація смерті проведена компетентними органами іноземної держави, законодавством якої не передбачено видачі зазначених довідок, заявник надає свідоцтво про смерть або інший документ, легалізовані відповідно до законодавства.

Свідоцтво про смерть повинно також бути перекладене на українську мову. Такий переклад повинен бути нотаріально засвідченим.

Якщо смерть настала на території держави-члена Співдружності Незалежних Держав, додаткової легалізації свідоцтво про смерть не потребує. Якщо свідоцтво про смерть, видане однією з країн-учасниць, складене російською мовою, нотаріально засвідченого перекладу також не потрібно.

Керівником управління Пенсійного фонду на звороті довідки про смерть або витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть чи копії свідоцтва про смерть або іншого документа, легалізованого належним чином, для отримання допомоги на поховання робиться запис про виплату допомоги на поховання із зазначенням дати та суми, яка належить до виплати, і завіряється печаткою.

Якщо померла особа одержувала пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, заявник додатково надає довідку, що поховання здійснено за рахунок власних коштів.

Допомогу на поховання виплачують на підставі надання документів:

·       заяви про виплату допомоги;

·       довідка про смерть пенсіонера, або витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання в оригіналі;

·       документів, що засвідчують особу, яка здійснила поховання (паспорт або інший документ).

Існує порядок виплати пенсії, яку пенсіонер не встиг отримати. Упродовж шести місяців члени родини, які мешкали разом із пенсіонером, можуть звернутися за цими коштами. У такому разі необхідно документально підтвердити два факти: належність до членів сім’ї і проживання разом із пенсіонером на день його смерті. Якщо за цей період ніхто до управління Фонду не звернувся або звернулися особи, які за законом не можуть отримати ці кошти (наприклад, син померлого, який не мешкав із батьком за однією адресою), то ці кошти переходять до складу спадщини, і недоотримані пенсійні виплати будуть виплачені спадкоємцям. Документом, що підтверджує статус спадкоємця, є свідоцтво про право на спадщину. Зазначені свідоцтва видаються спадкоємцям після закінчення шести місяців з часу відкриття спадщини. Якщо спадщину прийняло кілька спадкоємців, свідоцтво про спадщину видається кожному із них із зазначенням імені та часток у спадщині інших спадкоємців. Виплата недоотриманої пенсії в такому разі проводиться з урахуванням частки заявника у спадщині.Недоотримана пенсія виплачується через відділення поштового зв’язку.   

Що стосується недоотриманих пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ», то такі пенсії виплачуються родичам за померлого пенсіонера лише упродовж шести місяців від дня його смерті.