Вітаємо на сайті Тисменицької районної державної адміністрації

На Тисмениччині відзначили 80-річчя Карпатської України

На Тисмениччині відзначили 80-річчя Карпатської України

10 квітня у читальному залі Тисменицької районної бібліотеки відбувся круглий стіл на тему: «Карпатська Україна, третя спроба утвердити незалежність України у ХХ столітті». Просвітницький захід проходив в рамках відзначення у районі 80-ої річниці проголошення незалежності Карпатської України. Його учасниками стали старшокласники та педагоги Тисменицької спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів з поглибленим вивченням окремих предметів, працівники бібліотечної системи, громадськість.

Історичний екскурс провів кандидат політичних наук, краєзнавець, головний спеціаліст відділу освіти Тисменицької районної державної адміністрації Андрій Татарин. Його вступ доповнювався слайдами із фото та відео фрагментами тогочасних подій. Присутні дізналися про проголошення незалежної держави, її символи, територію, передумови, ключових осіб цієї історичної події, роль Карпатської України в національній історії.

IMG-a547aed166994c11f6eacb186b191928-V

IMG-aa1

IMG-4cf897c6b64412688350f8f08970d0f1-V

Довідково

Карпатська Україна

Проголошення самостійності Карпатської України на засіданні законно обраного парламенту (Сойму) 15 березня 1939 р. стало третім актом декларації української незалежності у ХХ столітті (після відповідних актів УНР та ЗУНР у 1918 році). Попри те, що новостворена держава не була визнана жодною країною світу і невдовзі була окупована військами гортистської Угорщини, карпатські українці заманіфестували перед усім світом свою приналежність до української нації та прагнення до побудови власної держави. Саме у Карпатській Україні було здійснено перший відкрий збройний спротив гітлерівським планам перекроювання кордонів у Центрально-Східній Європі, що став увертюрою до початку Другої світової війни. На тлі ганебної капітуляції Чехо-Словаччини перед німецьким вермахтом, опір карпатських січовиків проти регулярної угорській армії викликав захоплення у цілого світу. Про нього писали провідні західні видання, складались пісні та перекази. У 1940-1950-х рр. легенда українського спротиву на Закарпатті живила борців за незалежність України у рядах ОУН та УПА. В умовах російської агресії (з 2014 р.) вона також стала джерелом натхнення для боротьби українських добровольців на сході України.

(За матеріалами сайту Українського інституту національної пам’яті)