Вітаємо на сайті Тисменицької районної державної адміністрації

17 червня — Всесвітній день боротьби з опустелюванням і посухою (World Day to Combat Desertification and Drought). Відзначається щороку

17 червня — Всесвітній день боротьби з опустелюванням і посухою (World Day to Combat Desertification and Drought). Відзначається щороку

Проголошений у 1995 році Генеральною Асамблеєю ООН (резолюція A/RES/49/115) у зв’язку з річницею від дня прийняття 1994 року Конвенції ООН в боротьбі з опустеленням. Україна приєдналася до Конвенції в 2002 році згідно із Законом України від 04 липня 2002р. №61-ІV.

Усім державам було запропоновано присвятити цей день підвищенню інформованості про необхідність міжнародного співробітництва в боротьбі з опустеленням і наслідками посухи, а також про хід здійснення Конвенції ООН по боротьбі з опустеленням.

У цей день уряди країн повинні звернути увагу людей на необхідність міжнародного співробітництва для ефективної боротьби з опустелюванням і засухою в природі.

Багато учених б’ють тривогу, оскільки цей процес загрожує навколишньому середовищу нашої планети. Вже зараз опустелювання є загрозою для здоров’я і благополуччя понад 1 млрд. людей.

Щорічно людство продовжує втрачати 12 мільйонів гектарів земель та 75 мільярдів тон родючих ґрунтів, на яких можна було б отримувати 20 млн. тон зерна. Від опустелювання, деградації земель та посух безпосередньо страждають близько 1,5 мільярдів людей, а від нестачі води - до 40% населення земної кулі. Щохвилини у світі деградує 10,0 га ґрунтів; опустелювання зазнають 23,0 га земель; емісія вуглецю підвищується на 6150 тон; від голоду вмирає 16 людей з яких12 дітей.

Згадані проблеми є надзвичайно гострими в Україні. Водною та вітровою ерозією уражені близько 57 відсотків території країни; понад 12 відсотків земель страждають від підтоплення. За різними критеріями забрудненими є близько 20 відсотків українських земель. Щороку фіксується майже 23 тис. випадків зсувів. Внаслідок абразії руйнується до 60 відсотків узбережжя Азовського і Чорного морів та 41 відсоток берегової лінії дніпровських водосховищ. Більш як 150 тис. гектарів земель порушені внаслідок гірничодобувної та інших видів діяльності. Кількість підземних і поверхневих карстопроявів становить близько 27 тисяч.

Питання охорони земель в умовах загострення екологічної ситуації в Україні є одним з важливих напрямків державної політики.

На виконання пункту 2 розпорядження Кабінету Міністрів України від 22.10.2014 № 1024-р «Про схвалення Концепції боротьби з деградацією земель та опустелюванням» Міністерством екології та природних ресурсів України розроблений проект Національного плану дій щодо боротьби з деградацією земель та опустелюванням та затверджений розпорядженням кабінету Міністрів України від 30.03.2016 №271-р.,з яким можна ознайомитися на веб-сайті Міністерства.

У травні 2018 року було проведено перше засідання Координаційної ради з питань боротьби з деградацією земель та опустелюванням, створеної відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 18 січня 2017 р. №20 щодо виконання Національного плану дій щодо боротьби з деградацією земель та опустелюванням;

Як зазначив під час відкриття цього засідання Голова Координаційної ради Остап Семерак: «З набуттям Україною незалежності ми поряд з унікальними природними ресурсами отримали у спадок незбалансовану структуру земель зі значним переважанням сільськогосподарських угідь, недостатньою лісистістю, соціально-економічними диспропорціями у розвитку територій, низьким рівнем заповідності та низкою інших недоліків.

За час, що минув, відбулися суттєві зміни, перш за все у відносинах власності на землю. На сьогодні в країні є понад 25 млн. землевласників та землекористувачів. Відбувається процес децентралізації, що передбачає передачу земель у власність об’єднаних територіальних громад.

Однак проблеми деградації земель в процесі земельної реформи не тільки не були вирішені, але у багатьох випадках навіть загострилися.

Україна є 44 за площею материкової території країною світу. У той же час, згідно з даними ФАО за площею орних земель (32,5 млн. га) – вона посідає 9 місце, поступаючись лише таким країнам як: Індія, США, Росія, Китай, Бразилія, Австралія, Канада та Нігерія, а за рівнем розораності території  (53,9%) – займає одне з перших місць у світі.

Як наслідок вітровій ерозії систематично піддається понад 6 млн. га земель, а пиловим бурям – до 20 млн. га. 13,3 млн. га сільськогосподарських угідь, у тому числі 10,6 млн. га орних земель зазнають згубного впливу водної ерозії.

Близько 20% земель України забруднені. Має місце підтоплення значних територій (біля 12% земель країни) і цей перелік можна продовжувати.

Залежно від ступеня прояву деградаційних процесів збитки лише через недоотримання с/г продукції оцінюються науковцями у понад 20 млрд. грн/рік».

За результатами засідання Координаційної ради були схвалені рекомендації та пропозиції, які надіслані Кабінету Міністрів України, іншим відповідним органам виконавчої влади, профільним Комітетам Верховної Ради України, Національній академії аграрних наук України та Національній академії наук України.

На виконання Національного плану дій щодо боротьби з деградацією земель та опустелюванням на території Тисменицького району протягом 2018 року проведено такі заходи:

11. Здійснення протипаводкових, берегоукріплювальних, протиселевих і протизсувних заходів, захисту територій від підтоплення

1. Проведено: заходи щодо відновлення і підтримання сприятливого гідрологічного режиму та санітарного стану русла р. Вовчинець с. Узин Тисменицького району Івано-Франківської області.

2. Нове будівництво берегозакріплювальних споруд на річці Стримба в с.Марківці  Тисменицького району Івано-Франківської області (в тому числі виготовлення проектно-кошторисної документації).  

3. Відновлення і підтримання сприятливого гідрологічного режиму та санітарного стану р.Ворона на території Тисменицької міської ради Івано-Франківської області (в тому числі виготовлення проектно-кошторисної документації). 

4. Нове будівництво берегозакріплювальних споруд на річці Коростільна в с.Вільшаниця Тисменицького району Івано-Франківської області.

5. Відновлення та підтримання сприятливого гідрологічного  режиму та санітарного стану Єзупільського потоку в селищі Єзупіль   Тисменицького району Івано-Франківської області.