Вітаємо на сайті Тисменицької районної державної адміністрації

УВАГА! Весняні первоцвіти зривати та продавати ЗАБОРОНЕНО!

УВАГА! Весняні первоцвіти зривати та продавати ЗАБОРОНЕНО!

Щовесни на території України великих обсягів набуває торгівля ранньоквітучими весняними рослинами – так званими первоцвітами. Масовий збір на продаж рідкісних рослин призводить до послаблення, а у невеличких місцезростаннях до повного пригнічення насіннєвого поновлення. Крім цього, дуже часто первоцвіти знищуються з кореневою частиною, що призводить до фізичного знищення популяцій.

Так, частиною 4 статті 9 Закону України «Про рослинний світ», торгівлю лікарськими і декоративними видами рослин (конвалія звичайна), зібраних в порядку загального використання природних рослинних ресурсів, заборонено.

Також, торгівля на ринках рослин занесених до Червоної книги України, дикорослих рослин, заборонена відповідно до абзацу 5 пункту 41 Правил торгівлі на ринках, що затверджені спільним наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства внутрішніх справ України, Державної податкової адміністрації України, Державного комітету стандартизації, метрології та сертифікації України № 57/188/84/105 від 26.02.2002 (зареєстровані в Міністерстві юстиції України 22.03.2002 за  № 288/6576).

За даний вид правопорушення передбачена адміністративна відповідальність.

Відповідно до частини 1 статті 88-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (справу про адміністративне правопорушення розглядає суд), за порушення порядку придбання, збуту об’єктів рослинного світу, тягне за собою накладення штрафу в розмірі від 510 грн  до 1700 грн  з конфіскацією об’єктів рослинного світу.

За ті самі дії, вчинені щодо об’єктів рослинного світу, які перебували в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, занесених до Червоної книги України, тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі  від 1700 грн до 3655 грн з конфіскацією об'єктів рослинного світу (ч.2 ст.88-1 КУпАП).

У разі затримання громадян при незаконному вилучені ними з природного середовища  видів рослин занесених до Червоної книги України, адміністративна відповідальність наступає за статтею 90 КУпАП, і тягне за собою накладення штрафу у розмірі від 340 до 510 грн з конфіскацією незаконно добутих об'єктів рослинного світу (адміністративну справу розглядає суд).

Крім того, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2012 № 1030 «Про розмір компенсації за незаконне добування, знищення або пошкодження видів тваринного і рослинного світу, занесених до Червоної книги України, а також за знищення чи погіршення середовища їх перебування (зростання)», громадянину окрім сплати штрафу, необхідно буде компенсувати шкоду за кожний екземпляр незаконно зібраної червонокнижної рослини (білоцвіт весняний – 49 грн., підсніжник білосніжний /звичайний/, шафран Гейфелів, цибуля ведмежа /черемша/ – 62 грн.)

Згідно із частиною 1 статті 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», шкода заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.