Вітаємо на сайті Тисменицької районної державної адміністрації

Гепатит. Де чатує небезпека

У 2011 році Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) внесла цю дату в свій календар, таким чином, Всесвітній день боротьби з гепатитом отримав офіційний статус і відзначається щорічно 28 липня.

Статистика невблаганна - в середньому, кожна дванадцята людина в світі є носієм вірусу гепатиту В або C. Ця статистика перевищує показники за кількістю ВІЛ-інфікованих або хворих на рак, проте рівень обізнаності людей про гепатит вкрай низький.

 Вірусні гепатити - це група дуже розповсюджених небезпечних інфекційних  захворювань, що вражають печінку людини.

Вірусний гепатит А (ВГА) ще у античні часи Гіпократа був добре відомий як «жовтушна хвороба», починаючи з середньовіччя – «хвороба Боткіна», а з 70-тих років XX століття отримав кінцеве класифікаційне визначення - гепатит А, який є типовою інфекційною хворобою «брудних рук» - передається при контакті з хворою людиною у побуті, з їжею та водою. Проявляється симптоми, схожими на грип або харчове отруєння, жовтушністю склер, слизових оболонок та шкіри, потемніння сечі та знебарвлення калу.

Основним механізмом передачі гепатиту А є фекально-оральний, то і заходи профілактики націлені перш за все на його знищення, та передбачають:    1.підвищення санітарної культури населення;    2.покращення санітарно-гігієнічних умов життя;    3.суворе дотримання норм і правил водопостачання;    4.якісне знезараження та утилізація стічних вод і твердих викидів;    5.дотримання санітарних умов приготування їжі, особливо в колективах та в системі громадського харчування.     

Специфічною профілактикою гепатиту А є вакцинація населення. Вірусні гепатити B, C, D (ВГB, C, D) зазвичай розвиваються в результаті парентерального контакту з інфікованими рідинами організму. До найпоширеніших способів передання цих вірусів входять внутрішньовенне введення наркотиків, інвазивні медичні процедури з використанням забрудненого обладнання, переливання зараженої крові, або продуктів крові, передача від матері до дитини під час пологів, грудного вигодовування, а також при прямих сексуальних контактах, косметичних процедурах, наколюваннях, при побутових контактах через рани та мікротравми при користуванні спільними предметами гігієни (зубні щітки, бритвені та манікюрні приналежності, гребінці та т.і.). Джерелом інфекції є хворі з гострими та хронічними формами вірусних гепатитів. Період від зараження до прояву хвороби в середньому складає від 45 до 180 днів. Гострий гепатит В може протікати з обмеженими проявами симптомів або безсимптомно, може супроводжуватись жовтяницею (шкіри, очей), потемнінням сечі, нудотою, блюванням, болями в животі. У частини людей інфекція переходить в хронічну форму у 5-10% випадків. Типовим для гепатиту С на початковому етапі хвороби є безсимптомне клінічне протікання, складність ранньої діагностики, високий ризик хронізації процесу - у 50-85% випадків. Саме цей тип гепатиту називають «ласкавим вбивцею». Нажаль, до тепер вакцини щодо профілактики вірусного гепатиту С у світі не існує, але основні заходи з профілактики парентеральних гепатитів повинні бути направлені на розрив механізму інфікування людини збудниками.

Для забезпечення цього треба дотримуватись певних рекомендацій: • за медичною допомогою, у т.ч. і стоматологічною, звертайтеся тільки у заклади охорони здоров'я, що мають ліцензію з медичної практики. • якщо Ваші професійні обов'язки пов'язані з контактом з біологічними рідинами людини, дотримуйтесь усіх заходів щодо особистого захисту. • татуювання та пірсінг повинні проводитися тільки стерильним інструментарієм та обладнанням. При татуюванні переконайтесь, що для кожного клієнта використовується нова голка та окрема пляшечка туші, а при пірсінгу, проколюванні мочок вух упаковка з голкою повинна розкриватися при Вас

• при проведенні педикюру та манікюру переконайтесь, що спеціаліст використовує інструменти, що пройшли стерилізацію при високій температурі у спеціальному обладнанні. Пам'ятайте, протирання спиртом не знищує віруси гепатиту

• усі порізи та відкриті рани закривайте пов'язкою, у разі порізу чи проколу шкіри гострим інструментом необхідно рану ретельно промити проточною водою з милом і обробити одним із антисептиків. • використовуйте лише індивідуальні предмети особистої  гігієни, зберігайте їх окремо від предметів інших членів родини. • уникайте випадкових статевих зв'язків, використовуйте механічні засоби захисту. • своєчасно звертайтесь за медичною допомогою до фахівця, виконуйте усі рекомендації лікаря

Спеціалістами Богородчанського міжрайонного управління постійно здійснюються профілактичні та протиепідемічні заходи щодо поширення гострих кишкових інфекцій, в тому числі гепатиту А. Контролюється епідемічна безпека питної води, відправляються проби води у вірусологічну лабораторію Головного управління. На особливому контролі центральні водопроводи, громадські криниці, якість питної води навчально-виховних закладів. Контролюється наявність санітарних паспортів на громадські криниці, проводяться необхідні лабораторні дослідження води. Здійснюється санітарно-епідеміологічний нагляд за роботою об’єктів громадського харчування, торгівлі, ДДЗ.

При перевірках медичних закладів особлива увага приділяється контролю якості стерилізації, передстерилізаційної очистки медичного інструментарію в хірургічних відділеннях, акушерських, стоматкабінетах, оскільки неякісно простерилізований багаторазовий інструментарій є фактором передачі вірусів гепатиту В і С. Звертається увага стоматологів щодо збору анамнезу у пацієнтів про випадки захворювань на гепатити В і С, задля власної безпеки.

Об'єктивно проводяться епідрозслідування всіх випадків гепатитів, з необхідними лабораторними дослідженнями води, продуктів, проведенням заключної дезінфекції у вогнищі.

Постійно проводиться саносвітня, роз’яснювальна робота з населенням, медичним персоналом. Організовуються бесіди, лекції, направляються приписи сільським та селищним головам щодо профілактики гострих кишкових інфекцій у побуті.

 

Головні спеціалісти Богородчанського міжрайонного управління Держсанепідслужби

С. В. Гаврилко, Т. С. Бойко